درباره ما

مقدمه:

تروریسم مشکل و معضلی جهانی و تهدیدی فراگیر و مخرب علیه نظم و امنیت ملی و بین المللی است. جهان امروز بيش از هر زمان ديگري از حضور گروههای تروریستی و حملات انها رنج مي‌برد.سازمان‌هاي تروريستي، بدون در نظر گرفتن امنیت غیرنظامیان به اقدامات خشونت آمیزمتوسل مي‌شوند و در جنایات خود از شیوه های گوناگون استفاده می‌كنند. این تهدید شامل خشونت گروه های مسلح تروریستی بویژه بر علیه شهروندان بي‌گناه می شود.

قربانیان، انسانهایی که بدون هیچ اشتباه و خطایی، قربانی ترور، گروگان‌گیری و آدم ربایی مي‌شوند. در این گستره تعریف، قربانیان کل جامعه را در بر می گیرد، قربانیانی که متحمل حمله تروریستی مي‌شوند جان، ارامش و امنیتشان را از دست می دهند. از این رو مقابله با تروریسم نيازمند هم‌بستگي جهانی است. امري كه در آن بیش از هر ملاحظه سیاسی، عقیدتی، قومی و مذهبی، حقوق بشر و ارزش ذاتی حیات انسان ملاک و محور ارزیابی است. در پرتو چنین نگاهی است که همبستگی بین المللی و یکپارچه برای مقابله با تروریسم ممكن مي‌شود.

در این راستا نگاه به تروریسم از دریچه­ای که خانواده­های قربانيان ترور می­گشایند ملاک و معیاري انسانی و مناسب برای ارزیابی جنایت های تروریستها است، با چنين معياري، در مقابله با تروریسم از يك سو از هر ملاحظه‌ای رها مي‌شويم و خود را اسیر تعريف تروریسم به خوب و بد نمي‌كنيم و از سوی دیگر بر اساس اين درد انسانی و مشترک تلاش خواهیم کرد اجماع جهاني را براي مقابله با تروریسم فراهم كنيم.

معرفی انجمن:

انجمن دفاع از قربانیان تروريسم تشکلي فرهنگی و مردمی است، که در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد. اعضاي این انجمن را فرزندان و خانواده‌های قربانیان ترور تشکیل می دهند. در این انجمن خانواده‌هایی گرد هم آمده‌اند که به یکباره عزیزانشان (فرزند، والدین، برادر و خواهر) را در جنایت تروریستها از دست داده­ اند، خانواده­هایی که یک عمر فقدان يكي از عزیزانشان را در فضای خانه درک كرده‌اند. اين ترور زندگی اجتماعی و همچنین زندگی فردی و خصوصیات روانی آنها را دگرگون ساخته است. خاطره‌‌ي خانواده­ های قربانیان ترور از لحظه‌ي ترور عزیزانشان که اغلب در پیش روی آنها رخ داده است عمیق‌ترین رنج ها و دردها را به همراه داشته، آنچنان‌که ان لحظه در تمامی لحظه‌هاي زندگی اين افراد حضور دارد. درد آنها درد فردي است که در یک لحظه پشتوانه‌ي عاطفی‌اش را از دست داده، اين امر به‌ویژه در مورد کودکانی صادق است که در ابتدای راه زندگی والدین خود را از دست داده‌اند.علي‌رغم گذشت چندین سال از اين حوادث،تأثير آن هنوز هم در زندگي قربانیان مشهود است. این قربانیان علاوه برآسیب‌های جسمی از ناراحتی شدید روحي نیز رنج می‌برند.حملات تروریستی بر محیط خانوادگی قربانیان در کوتاه مدت یا طولانی مدت تاثیرات گوناگونی به جاي گذاشته است.

از این رو، انجمن دفاع از قربانیان تروریسم از یکسو در مواجهه با این مسائل برای خود اهدافی را تعریف كرده و تلاش مي‌كند مسائلي را كه گریبانگیر این خانواده ها است مرتفع كند و از سویی دیگر قصد دارد با شيوه‌هاي فرهنگی، اطلاع‌رسانی و نمایش آثار و پیامدهای ترور آن هم از زبان گویای خانواده های قربانیان ترور با سازمان‌هاي تروريستي مبارزه كند.

خواسته ها و دغدغه ­های خانواده ­های قربانیان ترور

سوالات و دغدغه ­های خانواده­های قربانیان ترور حاصل نگاه انسانی و درونی به پديده‌ي ترور و تروریسم است، سوالاتي از قبيل اينكه:

 1. چگونه می توان از رواج تروریسم در جوامع بشری جلوگيري كرد ؟
 2. چگونه می توان آمار قربانیان تروریسم را به حداقل ممکن رساند؟
 3. چگونه می توان عضوگیری گروههای تروریستی را به حداقل رسانید؟
 4. چگونه می­توان دولتها و سازمانهای بین المللی را به بهترین نحو ممکن به سوي مقابله با تروریسم سوق داد؟
 5. چگونه می توان فضایی فراهم كرد که در آن قربانیان تروریسم حس كنند جامعه به آن‌ها احترام مي‌گذارد و در نتيجه احساس پشتگرمي ‌كنند؟
 6. و آخر اینکه چگونه می توان به شعار جهان بدون ترور جامه عمل پوشاند؟

اهداف انجمن:

در این میان تلاش مي‌شود در سطحي گسترده رابطه‌اي صمیمی ميان قربانیان اقدامات تروریستی برقرار و ارتباط آنان با جامعه جهانی نيز محقق شود. بنا به این مهم در اینجا به مجموعه خواسته ها و اهداف انجمن در اين خصوص می‌پردازیم:

 • احترام به شأن و منزلت قربانیان تروریسم؛ به‌ويژه از طریق فراهم كردن فرصتي براي ديدار با قربانیان ترور ديگر كشورها به منظور همدردی و به اشتراک گذاشتن تجارب خود.
 • کمک به قربانیان تروریسم برای بیان خواسته‌ها و نظرات خود در برابر جامعه، مراجع عمومی، موسسات مختلف و رسانه ها
 • وقوف به خطرات و تهدیدهای تروریستی در جامعه و تلاش براي جلوگیری از وقوع مجدد آنها با ریشه یابی و مقابله با آن.
 • توسعه شبکه های ملی و بین المللی برای ارتباط با دیگر انجمن های قربانیان ترور در راستای حمایت از خانواده‌ها و مقابله با گروههای تروریستی.
 • ارتقا آگاهی عمومی از این پدیده ضد بشری با تكيه بر اظهارات خود قربانیان تروریسم
 • تدوین راهکاری جهت ملزم كردن دولتها به همکاری و متعهد ساختن سازمانهای بین المللی به مبارزه با سازمانهای تروریستی

عملکرد انجمن در خصوص قربانیان تروریسم:

در این انجمن کارشناسانی در قالب کمیته­هایی خاص در حوزه‌های پزشکی، حقوقی، روانشناسی به قربانیان تروریسم خدمات ارائه می‌دهند.

انجمن از این گروهها و کمیته‌های ویژه برای پیشبرد اهداف خود و جامه‌ي عمل پوشاندن به خواسته‌ها و دغدغه‌های خانواده‌های قربانی ترور استفاده می‌كند. به منظور حمايت از قربانیان تروریسم، انجمن رابطه‌اي صمیمی با خانواده های قربانی تروریسم برقرار كرده و به طور مستمر ديدارهايي با انها دارد تا از نزديك با مسائل، مشکلات ،خواست‌ها و دغدغه‌هاي خانواده‌ها آشنا شود. انجمن، در پرتو این شناخت، دامنه کار خود را گسترش داده و خود را به تعداد زيادي از قربانیان تروریسم معرفی و آنها را در برخورداری از امکانات و استفاده از فرصتها یاری كرده است. از جمله خدماتي كه به قربانیان ترور ارائه شده است عبارتند از:

 • خدمات پزشکی و مشاوره پزشکی به قربانیان
 • مشاوره حقوقی: به منظور پشتیبانی از حقوق قربانیان از وکلا و حقوقدانان ياري گرفته مي‌شود.
 • تلاش براي ايجاد همبستگي بین‌المللی قربانیان با ديگر انجمن‌هاي قربانيان ترور، رهبران سیاسی، کارشناسان و روزنامه نگاران بین‌المللی
 • به رسمیت شناختن شان و مقام قربانیان تروریسم و پیگیری حقوق آنها و توجه خاص به این قشر که اغلب فراموش شده اند و ايجاد اين احساس كه جامعه به آن‌ها احترام مي‌گذارد
 • برگزاري گردهمایي قربانیان ترور

رويكرد انجمن در مقابله با گروههای تروریستی:

·جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات در زمینه تروریسم: این انجمن مرجعي ملی و بین المللی برای تدوين و انتشار اسناد مفید درباره‌ي قربانیان است و با ارائه‌ي اين مدارك و اسناد در کنفرانسها و همایش ها مي‌كوشد افکار عمومی را از تهدیدهای تروریستی آگاه ‌كند.

 • امضای تفاهم‌نامه با دیگر انجمن‌های قربانيان ترور با هدف کمک به قربانیان تروریسم و ائتلاف برای جهانی بدون ترور
 • انجمن به نمايندگي از خانواده‌هاي قربانیان تروریسم بر آن است این پدیده شوم و ضد انسانی را به دور از هر گونه تعریف و تقسیم آن به خوب و بد و تنها با توجه به آثار مخرب و پیامدهای ضد انسانی آن ارزیابی كند. با چنين شيوه‌اي مبارزه با تروریسم از تعصبات سیاسی یا دیدگاه‌هاي مذهبی فراتر مي‌رود و در اين ميان مرزهاي جغرافیایی نيز کمرنگ و کمرنگ تر می‌شود.
 • افزایش آگاهی عمومی درباره‌ي آثار و پیامدهای تروریسم، با اشاره مستقیم به قربانیان تروریسم

اقدامات انجمن

امروز همگی ما بعنوان قربانیان تروریسم با هم متحد شده‌ايم و انجمن را تبديل به مکانی كرده‌ايم كه قربانیان ترور در آن بتوانند صدای خود را بشنوند و پیشنهادات خود را براي مبارزه با تروريسم در گستره‌ي جهاني ارائه دهند. انجمن دراین راستا اقداماتي صورت داده است که در ذیل به مواردی چند از ان می‌پردازیم:

 • برگزاری دیدار با شخصیتهای حقیقی و حقوقی کشورهای مختلف و دیدار با سازمانها و نهادهای بین المللی
 • دیدار و گفتگو با بیش از ۵۰ خبرنگار و نویسنده اروپایی، سازمان مردم نهاد حقوق بشری اروپا و ارسال نامه به سران دولت و مجالس کشورهای مختلف
 • حضور در اجلاس حقوق بشری
 • ساخت فیلم و برنامه تلویزیونی در همکاری با شبکه پرس تی وی، سحر و شبکه یک سیما
 • برگزاری چندین همایش خانواده های قربانیان ترور (روز کارگر، جنگها برای صلح، …)
 • ارتباط با بیش از ۲۷۰ سازمان غیر دولتی حقوق بشری دارای مقام مشورتی در سازمان ملل متحد
 • مکاتبه، ارسال نامه و گفتگو با مقامات و شخصیت های داخلی
 • حضور در نمایشگاه مطبوعات و برگزاری نشست تخصصی رسانه و تروریسم
 • چاپ چندین جلد از گاهنامه انجمن دفاع از قربانیان تروریسم
 • تدوين ، چاپ و توزيع كتابچه “واقعيتهايي از يك گروه تروريستي از زبان قربانيان”
 • برگزاري نشست‌هايي با مستندساز عراقی، مسئولان کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران، نمایندگان رسانه‌ها(شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا، مشاور حقوقی آمریکایی، خبرگزاری آسویشتدپرس، هیئت خبری آلمان، روزنامه های” اشپیگل”و “شودچ زیتونگ”، هیئت نروژی، هیئت آرژانتینی، هیئت انگلیسی، رياست كميته پارلماني بلغارستان، وکلای فرانسوی، هیات پارلمانی ایتالیا، اسپانیا و انگلیس و …)
 • شرکت در کنفرانس ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه، و همایش بین المللی “صلح ، زنان و ادیان الهی»
 • رونمایی از اولین جلد کتاب دایره المعارف شهدای ترور
 • طرحهای در دست اقدام: تشکیل سازمان جهانی قربانیان ترور، طرح تشکیل دادگاه بین المللی تروریسم، برگزاری نمایشگاههای جنایات تروریستها در کشورهای مختلف، جمع اوری اسناد و مدارک اقدامات تروریستی، راه اندازی دفتر استانی(در حال حاضر ده دفتر استاني تاسيس شده است)، راه اندازی دفاتر انجمن در خارج از کشور، هماهنگی با ngo های داخل و خارج کشور و…

در نهایت اینکه ما قربانیان تروریسم خواستار آن هستیم كه نسلهای آینده در فضایی عاری از هر گونه ترور و تروریسم زندگی كنند و این امر میسر نمی شود مگر در پرتو تلاش و همکاری سازمانهای ملی و بین المللی، دولتها، انجمن های ضد تروریسم و سازمانهای مدافع حقوق بشری. در راستای تحقق این امر است كه انجمن دفاع از قربانیان تروریسم رسالت خود را تعریف و اقدامات خویش را بر مبنای آن سازماندهی كرده است.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است انجمن دفاع از قربانیان تروریسم